x
x

"Es rakstu tev, lasītāj!"

Publicēts - Piektdiena, 2019. gada 28. jūnijs
krasainais_logo_1024x590

28.06.2019.

Dzejnieks Kārlis Vērdiņš Naukšēnu bibliotēkā

Mācību gada izskaņā Naukšēnu novada vidusskolas audzēkņiem, projekta “Es rakstu tev, lasītāj!” ietvaros, bija iespēja tikties ar vairākkārtēju Latvijas Literatūras gada balvas nominantu un laureātu – dzejnieku un literatūrzinātnieku Kārli Vērdiņu.  

Dzejnieks tikko kā atgriezies no studijām ASV, kur studē Vašingtona Universitātē Sentluisā, lai mērotu ceļu uz Naukšēniem, kur viesojās pirmo reizi.

Dzejoļus sācis rakstīt jau būdams vidusskolnieks. Dzeju publicē kopš 1997. gada, atdzejo un tulko no angļu, krievu, čehu valodas. 2007. gadā K. Vērdiņš pēkšņi ielēca bērnu literatūrā ar diezgan lecīgo dzejoļu krājumu “Burtiņu zupa”, saceļot strīdus un iegūstot Literatūras gada balvu. Dzejnieks spēj uzrunāt jaunākās paaudzes lasītājus, pat zēnus. Neparasti, ka dzejnieks ļoti daudz dzejoļu veltījis tētiem. Grāmatu  “Tētis” – vērts lasīt arī pieaugušajiem, jo tā piedāvā kritisku un ironisku sociālo lomu spēli, kas rosina domāt par attiecībām ģimenē. Grāmatai izmantotas neparastas mākslinieka R. Pētersona ilustrācijas – krāsainie zīmuļi izmantoti nevis zīmēšanai, bet krāsainu skaidu un zīmuļgalu kompozīcijās. 

Jaunākā grāmata skolēniem “Dilles tante”, kura iekļauta arī 2019. gada “Bērnu, jauniešu un vecāku “ žūrijas kolekcijā. Grāmata “Dilles tante” 2019. gadā saņēmusi Literatūras gada balvu un Pastariņa prēmiju. Šī grāmata sarakstīta poēmas žanrā, kas Latvijā ir reti pārstāvēts bērnu literatūrā. Teksts viegli uztverams un saprotams, kurš vēsta par Dilles tantes cilvēcisko vājumu un ilgas pēc vietas, kur iederēties. Daļu no poēmas dzejnieks nolasīja, bet atstāja arī intrigu, kas notiks ar Dilles tanti poēmas beigās, lai rosinātu jaunos lasītājus izlasīt šo grāmatu. Tikšanās laikā autors mēģināja noskaidrot, kādi dzejoļi auditorijai labāk patīk – skumji vai priecīgi. Autors bija pārsteigts, ka lielākā daļa klausītāju vēlējās klausīties bēdīgos dzejoļus, bet vienaldzīgi nepalika arī jautro dzejoļu laikā. Īpaši aktīvi klātesošie kļuva, kad varēja uzdot jautājumus, īpaši angļu valodā. 

Noslēgumā dzejnieks atzina, ka ir ļoti svarīgi tikties ar lasītājiem, lai uzzinātu viņu viedokli, jo tā vieglāk izvēlēties tēmu un noskaņu jauniem darbiem.

Skolēni bija pārsteigti, ka dzejnieks ir tik jauns, jo skolā mācību grāmatās ievietoto dzejoļu autori ir seni, savukārt dzejnieks teica, ka bērni strauji mainās. Pirms dažiem gadiem mēs bijām uz viena viļņa, bet nu manās tikšanās reizēs kaut kas jāmaina, lai noturētu viņu uzmanību, lai gan saruna bija sirsnīga, godīga un artistiska.   


verdins

Skolēnu tikšanās ar dzejnieku Kārli Vērdiņu Naukšēnu bibliotēkā

Foto: Nora Kārkliņa


Sarmīte Praudiņa
Naukšēnu bibliotēkas vadītāja22.02.2019.

Lasītprieks! Noslēdzies lasīšanas maratons. 


Jau piekto gadu bērni, jaunieši un vecāki tika aicināti iesaistīties aizraujošā lasīšanas piedzīvojumā – lasīšana veicināšanas programmā “Bērnu, jauniešu un vecāku žūrija”. Programmas dalībniekiem līdz janvāra beigām bija jāizlasa sešas sava vecuma grāmatas un jāizpilda elektroniskā anketa. Vecāku žūrijā, papildus ieteiktajām grāmatām, vēl jāizlasa jebkuras divas no kolekcijas grāmatām. Žēl, ka žūrijā nepiedalās tēvi un vectētiņi, kuriem tiek dota iespēja laimēt dažādas vērtīgas balvas.

Aktīvākie lasītāji vecuma grupās 5+  - 28 dalībnieki un vecuma grupā 9+ - 13 dalībnieki. Jauniešu vidū lasīt grāmatas nav populāri, tāpēc vecuma grupā 11+ tikai 5 dalībnieki un vecuma grupā 15+ - 2 dalībnieki.

Vecāku žūrijā divas aktīvas lasītājas – Dana Eglīte un Ligita Ceriņa. 

Liels paldies par ieguldīto darbu žūrijas darbā sākumskolas skolotājām Antrai Baunei, Agitai Bērzupei un Gintai Ganševskai.

5. februārī Lielās lasīšanas noslēguma pasākumā projekta dalībnieki saņēma LNB un Naukšēnu pašvaldības sarūpētās dāvanas. Pateicībā par labo darbu, čaklajiem lasītājiem tikšanās ar rakstnieku, ētera balsi Dzintaru Tilaku un mūziķi Āri Ziemeli. 

Dzintars Tilaks iepazīstināja klātesošos ar viņa sarakstītajām grāmatām bērniem un jauniešiem. Interesanti un aizraujoši stāstījumi mijās ar dziesmām, kuras varēja arī dziedāt pasākuma dalībnieki. Patīkams pārsteigums mūziķim Ārim Ziemelim bija tas, ka dziesmu “Uzsniga sniedziņš balts” līdzi dziedāja gandrīz visi pasākuma dalībnieki, kura par hitu kļuva pirms 30 gadiem un joprojām aizkustina sirdis. 

Liels paldies visiem žūrijas dalībniekiem un uz jaunu sadarbību 2019.gadā!lasisanas_martons


Bērnu, jauniešu un vecāku žūrijas dalībnieki lasīšanas maratona noslēguma pasākumā Naukšēnu bibliotēkā kopā ar Dzintaru Tilaku un Āri Ziemeli 


Foto: Nora KārkliņaSarmīte Praudiņa
Bibliotēkas vadītāja


Šodien: 27.05.2020.
V/d: Loreta, Dzidra, Gunita, Dzidris
x
x
Notikumi
x
x
© Naukšēnu novads 2020, tālrunis: +371 64268288, e-pasts: dome@naukseni.lv