x
x

"Koņu dārgumus meklējot"

Publicēts - Ceturtdiena, 2019. gada 29. augusts
logo_vpr_vm_vkkf
26.07.2019.

Dodamies ekspedīcijā Ķoņu dārgumus meklēt

Projekta “Ķoņu dārgumus meklējot” ietvaros laikā no maija līdz jūnijam notika vairākas teorētiskās nodarbības, kurās dalībnieki kartē iezīmēja, viņuprāt, pie Ķoņu vērtībām pieskaitāmās vietas, lietas, prasmes, cilvēkus. Ne vienreiz vien nodarbībās, meklējot tālākus ideju risinājumus,  tikāmies ar mūsu mentori, starptautiskās biedrības “Culturelab” pārstāvi Ilonu Asari, Amatas novada un Āraišu kopienas pārstāvēm, kas ar savu pieredzi iedrošināja mūs rīkoties tālāk. Teorētiskās nodarbības Zirgu pasta stacijā apmeklēja 3 līdz 8 cilvēki, atkarībā no tēmas. 

Savukārt 10.jūlijā devāmies ekspedīcijā, lai apsekotu sākotnēji izraudzītos objektus Ķoņu teritorijā un uzzinātu par tiem vairāk. Patīkami pārsteidza krietnais cilvēku pulciņš-Ķoņu pusi iepazīt vēlējās 21 cilvēks-gan ķonieši, gan naukšēnieši, gan rencēnieši, arī valmierieši. Jaunākie bija deviņgadnieki, bet cienījamākais vecums – septiņdesmit astoņus gadus sasniegušai ekspedīcijas dalībniecei, kura gan dalījās savās atmiņās, gan uzzināja ko jaunu. 

Ceļu sākām ar savstarpēju iepazīšanos un nelielu stāstu par Zirgu pasta staciju, tālākā ceļā pārbaudījām, vai Zviedru ozoli vēl aug,  izzinājām par Dīķeru un Ķoņu muižu noslēpumus, apskatījām Lielo un Bezdibeņa avotus, garām braucot, pamājām Lielajai liepai, uzzinājām Latvijā pazīstamu ķoniešu dzīves stāstus, atradām veco tilta vietu pāri upei un iedomājāmies, kādas pārmaiņas daudzo gadu garumā piedzīvojusi Vigaļu krejotava, kur bijis Ķoņu krogs, ko piedzīvojusi Ķoņu veikala māja, kur gandrīz pirms 80 gadiem gribēta celt mūsdienīga moderna skola un pat akmeņi savesti, tik celtniecība apstājusies, ko pieredzējusi Unguriņu pusmuižas klēts un vēl citus stāstus, kuri tiks pierakstīti un apkopoti projekta gaitā.  Nostāstos izstaigājām gan zviedru, gan baronu laikus, gan paviesojāmies pirmskara un padomju laiku norisēs, apbrīnojām grezno saimnieku namiņu un kūts apdares meistardarbus un dabas pārsteigumus. Apslēpto naudu zem Muršakmens gan neatradām… nez vai tāpēc, ka pat visiem nebija spēka to izkustināt no vietas vai sabijāmies, ka nepiesitas Krusta egle vadātājs? Paldies katram dalībniekam par interesi un piedalīšanos, īpaša pateicība Agritai Gruzdiņai un Marutai Krastiņai par sagatavotajiem stāstiem un faktiem!

Projekta ietvaros viens no otra mācīsimies arī dažādas jaunas iemaņas, pirmais izmēģinājums pavisam neparasts – garšvielu glezniņu veidošana Agneses Auniņas  Linmeijeres vadībā Naukšēnu novada svētku Ķoņu kalna dienas ietvaros. Interesentiem pacietības pietika un svētkus papildināja krāšņi tikko tapuši darbiņi, ko pēc izstādes katrs varēja nest mājup. Paldies Agnesei, Sandrai, Guntai, Ņinai, Laurai, Edgaram par palīdzīgu roku un idejām svētku norises vietas sagatavošanā un dekorēšanā!


konu dargumi_2

Ekspedīcijas dalībnieki pie lielā Muršakmens


Teksts un foto Kadrija Mičule
Ķoņu bibliotēkas vadītāja31.05.2019.


Ķoņu pagasta bibliotēkai apstiprināts projekts “Ķoņu dārgumus meklējot”


Ķoņu bibliotēkas sagatavotais projekts “Ķoņu dārgumus meklējot” guvis atbalstu  „Latvijas valsts mežu un Valsts Kultūrkapitāla fonda atbalstītās Vidzemes kultūras programmas 2019” konkursā. Projektā paredzētas dažāda veida aktivitātes – izzinošas nodarbības, kurās centīsimies saprast, KAS var būt vietas vērtība pašu iedzīvotāju un ceļotāju acīs, ģenerēsim idejas, KO paši vēlamies redzēt, izzināt un attīstīt, domāsim, KĀ atrast, fiksēt un veidot aizraujošus stāstus, iedvesmosimies no citu pieredzes,  dosimies kopīgos izziņas piedzīvojumos.

Pirmā nodarbība Kultūras ideju talka notika 29.maijā plkst. 18.00 ar biedrības “Culturelab” pārstāvi, kultūrpolitikas pētnieci, Latvijas un starptautisku projektu un nodarbību vadītāju Ilonu Asari par kultūras vērtību noteikšanu, nākamajā – 5.jūnijā plkst. 18.00 tiksimies ar  Āraišu biedrības aktīvistiem, kuri dalīsies pieredzē par Āraišu kopienas kartes veidošanu un citām norisēm, rosinās mūsu idejas ar dažādiem uzdevumiem. Turpmākās norises un laikus precizēsim, vadoties pēc pašu izveidotajām idejām. Projekta aktivitātēs piedalīties ir aicināti VISI (neatkarīgi no vecuma, dzimuma, interesēm u.c.), kuriem šķiet, ka Ķoņos dažādos laikos (arī šodien) ir atrodamas personības, leģendas, dabas, kultūrvēstures, prasmju, tradīciju un citas vērtības, kas pašiem šķiet svarīgas, ar kurām lepoties un par kurām ir vērts runāt, tās saglabāt, nodot citiem un popularizēt turpmāk caur dažāda veida kultūrizglītojošām aktivitātēm.
Katras vietas dzīvi un atpazīstamību veido paši iedzīvotāji.

Tev šeit jābūt un Tava līdzdarbošanās ir gaidīta, ja Tev ir:
- iemesls lepoties ar to, kas atrodas Ķoņos vai ar to, ko pats vai kāds cits dara Ķoņos;
- pilna galva ar idejām, kuras neviens vēl nav palīdzējis īstenot un gribi tajās dalīties vai ieraudzīt risinājumus, kā to realizēt pašam;
- vēlme, lai kaimiņi vai novada viesi uzzina par Ķoņiem vairāk;
- svarīga Ķoņu kopienas un radošā attīstība.

Ja Tev ir viedoklis un vēlme darboties, Tu esi gaidīts!
Kontaktinformācija jautājumiem un ierosinājumiem: 
kadrija.micule@naukseni.lv; 
tālr: 29343960. Kadrija Mičule
Ķoņu bibliotēkas vadītāja

Šodien: 31.10.2020.
V/d: Valts, Rinalds, Rinalda
x
x
Notikumi
x
x
© Naukšēnu novads 2020, tālrunis: +371 64268288, e-pasts: dome@naukseni.lv