x
x

Projekts "Labā dabā!"

Publicēts - Sestdiena, 2017. gada 30. septembris


vides aizsardzibas fonds_1

30.09.2017.

Projekta “Labā dabā” ietvaros Naukšēnu novada vidusskolas skolēni 15.septembra agrā rīta stundā uzsāka ceļojumu uz Zemgali. Mūsu galamērķi – Tērvetes dabas parks. Laika apstākļi mūs nelutināja, lietus lija ik pa laikam, bet tas nemazināja mūsu optimismu. Iebraucot Tērvetes dabas parkā lietus mazliet mitējās un mēs devāmies uz pirmo aktivitāti – Laimīgās zemes gaisa takām. Ceļojums starp koku galotnēm bija gana interesants un ekstrēms, jo lietus neatkāpās, bet kāpelēšana bija droša, jo ikviens bija piestiprināts ar drošības sistēmu. Pēc pāris stundām gaisā, laiks atgriezties uz zemes un cauri Pasaku mežam doties uz Atrakciju laukumu, lai pie Lutauša galda baudītu gardas pusdienas, mazliet atpūstos un sagaidītu Pasaku bānīti un dotos uz vides nodarbību Zaļajā klasē. Uzzinām daudz jauna un atceramies sen apgūtas zināšanas skolā par dabu, kokiem un meža iemītniekiem. Kopā mēģinām izmērīt koka augstumu, saskaitīt koka gadus un atpazīt dzīvnieku pēdas. Diena piepildīta ar dažādām aktivitātēm un jaunām zināšanām. Lietus pavadīti un  mazliet saguruši uzsākam mājupceļu. Projekts turpinās un tā ietvaros dosimies pārgājienā uz Jēču dabas taku, kā arī iepazīsim Salacgrīvas novadu.


tervete


Jaunieši iepazīstas ar Tērvetes dabas parku Zaļajā klasē

 Teksts un foto 

skolotāja Inga Gaile30.08.2017.

Projekta “Labā dabā” augusta aktivitātes

10. augusta rītā, pie Naukšēnu novada vidusskolas, pulcējās jaunieši, lai dotos kārtējā aktivitātē projekta “Labā dabā” ietvaros. Šoreiz mūsu ceļš veda uz Kocēnu novadu, Vides izglītības centru “Vecupītes”. Gala punktā mūs sagaidīja Baiba Līviņa-Jarohoviča, kura iepazīstināja ar centra darbību un tā iespējām. Šajā reizē tuvāk izzinājām kokus, mežu un iemītniekus, kas tajā mīt. Lai būtu pilnvērtīgāks un uzskatāmāks stāstījums devāmies trīs kilometru garā pastaigā pa netālo dabas taku. 

Ieklausoties Baibas stāstījumā un aplūkojot takā izvietotos informācijas stendus, uzzinājām daudz interesantu lietu par kokiem, mežu un dzīvniekiem. Piemēram, ka Latvijas čūsku inde spēj paralizēt tikai vardi. Tad ja uzbrūk brūnais lācis, jāizliekas par beigtu, jo tad viņam zūd interese par objektu. Mācījāmies atpazīt kokus pēc lapām. Uzzinājām kāpēc lielajiem kokiem ir stumbri ar rievām un kāpēc senajos laikos gar ceļiem stādīja koku alejas. Vērtīga un izzinoša pastaiga rīta cēlienā. Paldies centra vadītājai Baibai Līviņai-Jarohovičai. 

Pēc garās pastaigas neliels pikniks pie dabas un tad jau ilgi gaidītais brauciens uz Sajūtu parku. Autobusā tiek pieņemts lēmums, ka lielākā daļa izmēģinās gājienu pa gaisu. Vēl mirkli jāuzkavējas, lai saņemtu drošo ekipējumu un ieklausītos instruktoru norādījumos. Aiziet – cits pavisam droši, cits mazliet bailīgāk, bet uz priekšu tiekam. Lielākais pārbaudījums – vizināšanās trosē pāri Gaujai. Kāds pamanās palikt upes vidū, bet instruktori ātri novērš šo misēkli un ceļš turpinās. Tie, kuri šoreiz izvēlējās pastaigu pa zemi, izbaudīja kārtīgu pēdu masāžu. 

Piedzīvojumiem pilnā diena noslēgusies, lai jau atkal septembrī tiktos un dotos izzināt un izpētīt Tērvetes dabas parku.


pa_gaisu

Pastaiga pa gaisu 

Teksts un foto skolotāja 
Inga Gaile31.07.2017.

Zaļā vasara

Naukšēnu novada vidusskola ar Latvijas vides aizsardzības fonda atbalstu īsteno projektu “Labā dabā”. Laikā no 17. – 20.jūlijam, jaunieši vecumā no divpadsmit līdz septiņpadsmit gadiem iesaistījās aktivitātēs “Zaļā vasara”. Katru dienu sava aktivitāte – laivošana, pārgājiens, sevis izzināšana un līderisma prasmju attīstīšana, kā arī velobrauciens.

Pirmdienas rīts aizsākās ar instruktāžu par drošu laivošanu un ceļu līdz upei. Laivoja pa Sedas upi, no Dakstu tilta līdz Spiģu alai. Pa ceļam, veicot izzinošus uzdevumus skolotāja Jura Alpa virsvadībā, tika iepazīta upes gultne, piekraste un tajā mītošā dzīvā radība.

Pirmdienas lietus nenobaidīja un otrdienas rītā visi pulcējas, lai dotos pārgājienā gar Strīķupi, kas ir Gaujas labā krasta pieteka Pārgaujas un Kocēnu novados. Pārgājiena laikā bija iespēja apskatīt Stoķu – Līgotāju klintis ar trešo garāko alu – Patkula alu, kā arī aplūkot un ielūkoties Kalēju alā. Maršruta laikā jaunieši pildīja dažāda līmeņa uzdevumus un piedzīvojumus kopā ar aktīvā tūrisma centra EŽI instruktoriem. Kopā noieti 10 km mežā un pļavā, izbaudot gājienu pa bezceļu, pāri upei un strautam, klausoties putnu dziesmas, ieelpojot svaigu gaisu un ieklausoties klusumā. Pārgājiena noslēgumā ugunskurs un pikniks, dienas kopsavilkums un pārsteiguma balvas no EŽIEM. 

Trešdien, jau mazliet saguruši no iepriekšējo divu dienu aktivitātēm, devāmies izbaudīt klusumu un mierīgākas aktivitātes Dīķeru muižas parkā kopā ar biedrības “Izdzīvo ideju” meitenēm Laumu un Madaru. Jauniešiem bija iespēja izzināt un izprast, ko nozīmē būt līderim, kā kļūt par līderi un kādas iemaņas, rakstura īpašības nepieciešamas līderim. Darbojoties komandā ikviens varēja sevī kaut mazliet attīstīt un rast izpratni vai ir līderis un vai par tādu vēlas kļūt.

Ceturtdien jau atkal ceļa jūtīs. Tikšanās vieta Valmierā pie veikala Gandrs ar Tomu Treimani, lai kopīgi dotos velo ekskursijā pa maršrutu Valmiera – Kocēni – Valmiera. Pa ceļam mazas pieturas, lai atvilktu elpu un ieklausītos Toma stāstījumā, gardas pusdienas Kocēnu skolā un atpakaļ ceļš uz Valmieru. 

Kopā pavadītas četras piedzīvojumiem pilnas dienas aktivitātē “Zaļā vasara”. Mazliet atpūtas un tiekamies 10.augustā, lai kopā dotos uz Sajūtu parku Valmierā un Dabas izglītības centru "Vecupītes".

laivosana2

Projekta dalībnieki uzsāk laivošanas ceļu pa Sedas upi Dakstos

Foto: Aiga Stiere


Inga Gaile30.06.2017.

Sākas projekts bērniem un jauniešiem “Labā dabā”


15. jūnija rītā Naukšēnu novada vidusskolas audzēkņi – projekta “Labā dabā” dalībnieki - un pedagogi Aiga Stiere, Inga Medne, Agrita Gruzdiņa un Juris Alps devās uz Mazsalacu, kur notika šī projekta pirmā aktivitāte, proti, laivu brauciens pa Salacu. Jaunieši ne tikai mācījās sadarboties airējot un stūrējot, lai laivas gaita būtu līdzena, bet paguva klausīties arī putnu dziesmas, vērot spāres un mākoņu rakstus debesīs un vienkārši gūt prieku no būšanas dabā vasarā. Bija arī nedaudz jāpiepūlas, un daļa no viņiem pirmo reizi guva pētnieciskā darba iemaņas: noteica straumes ātrumu un ūdens tīrību, augu valsts blīvumu un ūdens dzīvnieku daudzveidību. Jāteic, līdz tam neviens, izņemot skolotāju Juri, laikam nezināja, kāda ir atšķirība starp čurkstu un ūdens dzenīšu alām krasta smilšakmens sienā, nebija redzējis dēles mazuli un upes skorpionu un pat nevarēja iedomāties, cik daudz gliemežu veidu mīt upes piekrastē!

Paēduši sātīgas pusdienas kafejnīcā “Miks”, projekta dalībnieki devās mājupceļā. Lai jaukas arī nākamās projekta aktivitātes, kas notiks 17.,18.,19. un 20. jūlijā un 21.augustā.


laivosana

Laivu brauciens pa Salacas upi

Foto:  Ainārs EngersAgrita Gruzdiņa

Šodien: 12.07.2020.
V/d: Indriķis, Ints, Namejs
x
x
Notikumi
x
x
© Naukšēnu novads 2020, tālrunis: +371 64268288, e-pasts: dome@naukseni.lv