x
x

“Bioloģisko reģionu sadarbības tīkla veidošana Eiropas teritoriju atdzimšanai”

Publicēts - Piektdiena, 2017. gada 10. marts

CENTRE_logo_1eiropa_pilsoniem


09.03.2017.

“Bioloģisko reģionu sadarbības tīkla veidošana Eiropas teritoriju atdzimšanai” 6 pasākuma apraksti 


29.09.2016.

Iepazīst Maķedoniju


Naukšēnu novada pašvaldības projekta Creating a European Network of Bio-Districts to achieve a True Territorial Renaissance ietvaros augusta beigas tikšanās notika pie projekta partneriem Maķedonijā, Berovo pilsētā. 


Maķedonija ir neliela valsts Eiropas dienvidaustrumos, Balkānu pussalā, daļa no bijušās Dienvidslāvijas. Tā ir valsts, kura vēl tikai gatavojas iestāties Eiropas Savienībā, tāpēc zināmā mērā var teikt, ka projekta brauciens bija ieskats mūsu pagātnē. Valsts pēc iedzīvotāju skaita līdzīga Latvijai, valoda- maķedoniešu, valūta- Maķedonijas dinārs. Maķedoniešu valoda ļoti līdzīga krievu valodai, tāpēc sazināties ar vietējiem iespējams ne tikai angļu valodā, bet arī, izsakot savas vēlmes krieviski.  


Kaut arī nevarētu teikt, ka Berovo iedzīvotāji dzīvotu lielā pārticībā, tomēr cilvēki ir priecīgi, draudzīgi, laipni, dienvidnieciski atvērti un viesus uzņem ļoti atsaucīgi, lepodamies ar savu kultūru, vēsturi, dabu un cilvēku paveikto. 

Projekta mērķis bija iepazīties ar dažādu valstu pieredzi bioloģiskās ražošanas popularizēšanā, veicināt bioloģiskās produkcijas patēriņu, veidot t.s. bioreģionus, apvienojoties pašvaldībām, ražotājiem, tirgotājiem un patērētājiem. 

Pirmās dienas oficiālajā daļā iepazinām gan citus projekta parterus, gan Berovo pilsētu.

Prezentējot Latviju, kā skaistu un zaļu valsti, un Naukšēnus- kā nākotnē iespējamo bioreģionu, pieminējām arī lielo talku. Pēc publikas reakcijas redzējām, ka tas ir kaut kas neierasts dienvidu zemēs. Projekta partneri bija no Itālijas, Kipras, Slovēnijas, Čehijas, Francijas, un zināms, ka atkritumu radītās problēmas un apkārtējās vides sakopšana tur sagādā vēl vairāk rūpju kā pie mums. 

Kipras pārstāvju prezentācija par izveidoto ārstniecības augu un garšaugu dārzu, kas izveidots iepriekš pamestā vietā, lika aizdomāties par to, ka pietiek ar vienas ģimenes iniciatīvu un darbu, lai sāktu veidot patīkamu vidi. Tagad dārzs ir gan kā daudzveidīgu augu kopums, gan kā vietējās pašvaldības iedzīvotāju atpūtas un dažādu aktivitāšu norises vieta. 

Pārsteidzoši plašs ir uzņēmuma Zegin healthy food paveiktais- uzņēmums ražo dažādus kvalitatīvus produktus (medikamenti, pārtikas piedevas, sulas, siers u.c.) no Maķedonijā iegūtām izejvielām. Īpaši tika uzsvērta produkcijas kvalitāte un pāreja uz bioloģiskās produkcijas ražošanu.  

Apmeklējām arī vietējās produkcijas tirdziņu pilsētas galvenajā skvērā. Pārdošanā gan biškopības produkcija: medus, ziedputekšņi, rieksti medū, propoliss, gan pašu gatavota kosmētika, gan  rieksti, ogu un augļu produkcija: džemi, sulas, ievārījumi, vīns, gan piena produkcija: dažādi sieri, jogurts. Iegādājami arī vilnas un koka izstrādājumi, kas gatavoti, pielietojot tradicionālās prasmes.

Vakara pasākums- lielais Etno koncerts galvenajā pilsētas laukumā. Uzstājās tautas mūzikas grupa ar tradicionālajiem stīgu, pūšamajiem un taustiņu instrumentiem, kā arī dažādas modernās grupas.  

Nākamajā dienā pēc Sv.Mihaela klostera apmeklējuma un iepazīšanās ar Maķedonijas vēsturi Berovo pilsētas muzejā devāmies uz atpūtas kompleksu Baltais ūdens (White Water) kalnos. Komplekss izveidots kā vieta, kur pavadīt brīvo laiku visai ģimenei. Te pieejamas plašas ēdināšanas iespējas dažādās kompleksa vietās, kas ļauj justies netraucēti un ērti jebkuram. Teritorija ir pietiekami plaša un labiekārtota, lai cilvēki justos brīvi. Kā redzējām, ļoti daudzas ģimenes izmanto iespēju pavadīt svētdienu šajā kompleksā.

Atpūtai pieejams baseins, putnu dārzs, dzīvnieki, zirgu izjādes. No šādas atpūtas vietas arī mūsu tūrisma industrijas uzņēmējiem būtu ko mācīties.

Savukārt citā vietā- Berevo ezera malā- iekārtots flīzēts celiņš, taču nesakārtoto īpašuma attiecību dēļ krastu izmanto pākāk maz. Ezers ir tīrs, skaists un ainavisks, un projekta dalībnieki ieteica daudz variantus krastu labākai izmantošanai. 

Darba gaitā projekta partneri apkopoja ieteikumus bioreģionu veidošanai, kā arī  izteica idejas turpmākajiem projektiem: bioloģisko ražotāju mācības lokālā un starptautiskā līmenī, bioreģionu attīstība, izveidojot dažādu līmeņu bioreģionus, atkarībā no esošās situācijas un attīstības iespējām, ārstniecības augu un garšaugu izmantošana un popularizēšana, izmantojot katras valsts unikālo un vēsturisko pieredzi. 

Kopumā secinājām, ka dažreiz mēs pārāk maz novērtējam vidi, kurā dzīvojam. Tik skaista un zaļa, tīra un auglīga ir MŪSU valsts! 

Ko vēl uzlabot pie mums?  Noteikti to, ka mūsu tautai un valstij vairāk jāmācās izrādīt prieku, savas tradīcijas un kultūru, jālepojas ar pozitīvo, jāveicina lokālās, īpaši bioloģiskās, produkcijas patēriņš un popularitāte vietējo iedzīvotāju vidū, jāstiprina vietējo iedzīvotāju patriotisms.

Ne vienmēr vajadzīgs daudz naudas, lai veidotu un iekārtotu patīkamu vidi. Redzējām pozitīvu pieredzi viesu nama iekārtošanā vienkāršā stilā un ļoti pieticīgos apstākļos (kalnainā vietā, gandrīz nepiebraucamā vietā, bez elektrības!), jutām tautas tradīciju spēku, kad visi kopā dzied un dejo pie pazīstamas mūzikas, un trīs dienas izbaudījām maķedoniešu viesmīlību.

PART_1473754277362

Inguna pie viesu mājas kalnos


santa


Santa sasveicinās ar ēzelīti Berovo ieliņā


Projekta dalībnieces

Inguna Zukure

SIA North Berries valdes locekle 

Santa Preimane 

SIA Ecoland Latvia zootehniķe 

21.06.2016.

No šī gada 28. maija līdz 1. jūnijam Naukšēnu novada domes priekšsēdētājs Jānis Zuments un projekta vadītāja Anita Dukure projekta “Creating a European Network of Bio-Districts to achieve a True Territorial Renaissance” ietvaros apmeklēja Petrosino Sicīlijā, kur tika organizēta projekta dalībnieku trešā pieredzes apmaiņas vizīte.

Projekta tikšanās tika organizēta konferences Symposium of Biological European Network of Bio-District ietvaros, kurā piedalījās 19 Sicīlijas pašvaldību vadītāji, bioloģisko un lauksaimniecības nozaru pārstāvji, bioloģiskie ražotāji, vietējie iedzīvotāji un projekta dalībnieki no Francijas, Itālijas, Latvijas, Kipras, Slovēnijas, Čehijas un Maķedonijas.

Konferences ietvaros tika diskutēts par bio-reģionu izveides nepieciešamību, ieguvumiem sabiedrībai un uzņēmējiem, nākotnes perspektīvām. Projekta dalībnieki prezentēja savas valstis, pašvaldības un uzņēmumus, īpašu uzmanību pievēršot veselīgam dzīvesveidam, tīrai un sakoptai videi, kā arī bioloģisko un vietējo produktu izmantošanai izglītības iestādēs un iedzīvotāju ikdienā.

Konferences otrajā dienā 19 Sicīlijas pašvaldību vadītāji noslēdza līgumu par pirmā bio-reģiona izveidi Sicīlijā. Par godu šim nozīmīgajam notikumam aizraujošu priekšnesumu sniedza Trapani konservatorijas orķestris.

Projekta ietvaros tika organizēts pieredzes apmaiņas brauciens uz trīs Sicīlijas uzņēmumiem – “Titone”, “Burgio Poggio Allegro” un “I Frutti del Sole”.

Uzņēmums “Titone” ir bioloģiskās olīveļļas ražotājs, saimniecība darbojas vairākās paaudzēs. Uzņēmums ražo augstas klases olīveļļu, kas tiek eksportēta uz dažādām pasaules valstīm. Saimniecība veic eksperimentus, kas dabīgā veidā ierobežotu kaitēkļu izplatību. Uzņēmuma vadītāji uzsver, ka izvēloties atbilstošas metodes, ir iespējas pāriet no konvencionālās ražošanas uz bioloģisko ražošanu, nezaudējot produktu kvalitāti. Kā otro apmeklējām uzņēmumu “Burgio Poggio Allegro”, bioloģiskā vīna ražošanas uzņēmumu, kas atrodas Mazara del Vallo. Šī ir viena no senākajām dzimtām Sicīlijā, par kuru vēstures liecības saglabājušās no 1046 gada. Saimniecība apsaimnieko 70 ha, no kuriem 50 ha aizņem dažādi vīnogulāji. Vīna ražošana uzsākta 1965. gadā. Kā trešo mums bija iespējams apmeklēt uzņēmumu “I Frutti del Sole”, kas ir bioloģisko augļu, dārzeņu un produktu kooperatīvs. Uzņēmums bija viens no pirmajiem, kas 1992. gadā uzsāka savu piedzīvojumu, ticot, ka bioloģiskiem produktiem ir augsts potenciāls. Šobrīd uzņēmumam produktus piegādā aptuveni 50 zemnieki. Produkti tiek tirgoti gan svaigā veidā, gan pārstrādāti, piemēram, tiek gatavoti konservi, ievārījumi, sulas, eļļa, vīns. 40% no saražotās produkcijas tiek eksportēta uz citām Eiropas valstīm.

Projekta noslēgumā tika organizēta diskusija starp projekta dalībniekiem par bioloģiskās lauksaimniecības nozīmi, par valstu pieredzi un situāciju šajā sektorā. Plaša diskusija izvērtās par veidu, kā veiksmīgāk izveidot sasaisti starp uzņēmējiem, iedzīvotājiem un pašvaldību, lai kopīgi veicinātu bio-reģiona attīstību.sicilija


Tikšanās Sicīlijā Petrosino

Foto: Giulia Allegrucci


Anita Dukure

projektu vadītāja
10.05.2016.

Otrā CENTRE projekta tikšanās no 22.-24. janvārim tika organizēta Die (Francijā), festivāla 14es RENCONTRES D'ECOLOGIE AU QUOTIDIEN ietvaros. Festivāls, kas aptver bioloģisko un ekoloģisko dzīvesveidu un uzņēmējdarbību, ir plaši apmeklēts ne tikai no vietējiem organizētājiem un brīvprātīgajiem, bet tajā piedalās dalībnieki un brīvprātīgie no visas Francijas un Eiropas. Pirmās dienas noslēgumā pilsētas domē tika organizēta tikšanās ar pilsētas mēru Gilbert Tremolet un viņa komandu. Naukšēnu pašvaldību projektā pārstāvēja projekta vadītāja Anita Dukure un zemnieku saimniecības “Dukuri” īpašniece Vija Bērziņa.

Projekta otrā dienā (23.01.2016.) tika organizēta citā Biovalee daļā – Valee de la Drome. Projekta un festivāla dalībnieki tika iepazīstināti ar ideju par Biovalee, kas apvieno trīs pašvaldības, tās mērķiem un nākotnes skatījumu. Kopējais Biovalee mērķis ir veidot ilgtspējīgu attīstības stratēģiju lauku teritorijās, attīstot un saglabājot dabas resursus, nodrošinot iedzīvotāju izglītošanu un veicinot uzņēmējdarbību balstoties uz ilgtspējības stratēģiju. Prezentācijā tika uzsvērta atjaunojamo energoresursu izmantošana, bioloģiskās lauksaimniecības nozīme, bioloģisko produktu pārstrāde, atkritumu šķirošanas nozīme un to tālākā pārstrāde, kā arī ieguldījums iedzīvotāju un uzņēmēju apmācībās. Programmas ietvaros, projekta partneri prezentēja savu pašvaldību un organizācijas, īpašu uzmanību pievēršot ekoloģiskajām un bioloģiskajām vērtībām. 

Programmas ietvaros tika iekļautas vizītes, kuru laikā tika apmeklēta eko-māja un bioloģiskās lauksaimniecības inkubators, kurš nodrošina potenciālajiem lauksaimniekiem, piemēram jauniešiem pēc studijām, izmantot teritoriju, lai izmēģinātu savas prasmes saimniekošanā. Iespēja šo vietu izmantot ir 2 gadus – tās mērķis ir sniegt zināšanas, konsultācijas un veikt nelielus izmēģinājumus.

Vakara noslēgumā notika festivāla 14es RENCONTRES D'ECOLOGIE AU QUOTIDIEN debates par iespēju kopā veidot inovatīvas teritorijas, kuru ietvaros arī CENTRE projekta dalībnieki festivāla auditoriju iepazīstināja ar savu pašvaldību vai organizāciju. Pēc debatēm sekoja festivāla atklāšanas ceremonija.

Trešās dienas (24.01.2016.) programma ietvēra Habiterre apmeklējumu, kas ir “kopienas mājoklis” (tajā dzīvo 10-12 ģimenes), to konstrukcijas veidotas no eko-materiāliem un enerģijas nodrošināšanai tiek izmantoti atjaunojamie resursi – saules un vēja enerģija, koksne. Lai ekonomētu pasaules resursus, Habiterre ģimenes kopīgi iegādājas un lieto dažādas sadzīvē nepieciešamas lietas, piemēram, ir kopīga veļas mazgātava, dārzs, velosipēdi, pļaujmašīna u.c. 

Programma ietvēra Saillans ciemata apmeklējumu, kur lēmumus par ciemata attīstību, investīcijām un citām svarīgām lietām kopīgi pieņem vietējie iedzīvotāji. Tikšanās noslēdzās ar noslēguma diskusiju starp CENTRE projekta dalībniekiem par projekta aktivitātēm un nākotnes sadarbību.

Nākamā projekta tikšanās jūlija beigās paredzēta Petrosino (Sicīlijā).


Anita Dukure

projektu vadītāja 27.10.2015.

No 5. līdz 7. septembrim pašvaldības projektu vadītājas Anita Dukure un Liega Puķulauka projekta CENTRE (“Creating a European Network of Bio-Districts to achieve a True Territorial Renaissance” ko var tulkot kā “Bioloģisko reģionu sadarbības tīkla veidošana Eiropas teritoriju atdzimšanai”) ietvaros apmeklēja San Leo Itālijā, kur tika organizēta projekta partneru pirmā tikšanās. 

Pirmās vizītes galvenie uzdevumi bija prezentēt pašvaldību vai organizāciju, kas tiek pārstāvēta, iepazīties ar projekta sadarbības partneriem, kas pārstāv Čehiju, Itāliju, Maķedoniju, Franciju, Sicīliju, Slovēniju un Kipru, precizēt finansiālos jautājumus, parakstīt līgumu, kā arī saplānot nākamās vizītes, nosakot dalībnieku skaitu katrā no tām. Naukšēnu novada pārstāvjiem paredzēts doties 4 vai 5 vizītēs, katrā piedaloties 2 dalībniekiem. 

Papildus tehniskajiem jautājumiem, tika organizētas vairākas aktivitātes. Prezentācijas formā mūs iepazīstināja ar pilsētas dārziem, kas šajā izpratnē nav puķu apstādījumi, bet gan dārzi, kas izveidoti dažādas pilsētas vietās, kur iedzīvotāji var audzēt dārzeņus. Šādi dārzi bieži tiek izmantoti rehabilitācijas vajadzībām slimniekiem un bērnu iepazīstināšanai ar lauku darbiem. Pēcpusdienā apmeklējām viduslaiku bruņinieku turnīra izrādi, kas tika izspēlēta San Leo cietoksnī, jo viens no projekta pamatnosacījumiem ir tāds, ka projekta dalībnieku uzņemšana jāorganizē laikā, kad norit kāds vietējais pasākums.

Nākamajā dienā apmeklējām zemnieku saimniecību, kuras pamatnodarbošanās ir piena lopkopība, bet saimnieciskās darbības dažādošanai uzbūvēta biogāzes rūpnīca, kā arī elektrības ražošanai saimniecībā izvietotas saules baterijas. 

Kompānijā IRCI tika prezentēta inovatīva sistēma, kas apvieno zivsaimniecību un dārzeņkopību, vienlaicīgi radot labvēlīgu vidi abām kultūrām. Lai vizualizētu – tie ir akvāriju bloki, kuros tiek audzētas zivis, bet virs akvārijiem tiek audzēti dārzeņi un puķes. Sistēmā tiek nodrošināta nepārtraukta ūdens aprite, līdz ar to augi nepārtraukti tiek apgādāti ar pietiekamu daudzumu ūdens un barības vielām. Vēl jāpiebilst – augi netiek audzēti melnzemē, bet gan īpašās granulās.

vizite_san_leo

Pašvaldību pārstāvji septembra sākumā tikās San Leo Itālijā,
lai pārrunātu projekta turpmāko attīstību


Projekta ietvaros nākamā vizīte plānota janvāra otrajā pusē Francijas pilsētiņā Dī, kas atrodas kalnu ieskautā ielejā. Tur dzīvo iedzīvotāji, kuriem ļoti svarīga loma dzīvē ir ekoloģijai, kas ietver gan vides vērtības, gan bioloģiskās pārtikas lietošanas lielo nozīmi ikdienā.


Anita Dukure

Naukšēnu novada pašvaldības

projektu vadītāja 


Šodien: 18.01.2021.
V/d: Antis, Antons
x
x
Notikumi
x
x
© Naukšēnu novads 2021, tālrunis: +371 64268288, e-pasts: dome@naukseni.lv