x
x

Projekts "Still active"

Publicēts - Pirmdiena, 2011. gada 29. augusts
Est_Lat_LOGO
05.09.2011. Projekta "Joprojām aktīvs" konference "Aktīvi iedzīvotāji, kas sadarbojas – reģionālās attīstības veicinātāji" Tāgaperē

23. augustā Tāgaperē notika projekta “Joprojām aktīvs” konference “Aktīvi iedzīvotāji, kas sadarbojas – reģionālās attīstības veicinātāji”. ‘’Konferencē piedalījās ap 100 dalībnieku - projekta partneri no 4 projektā iesaistītajām pašvaldībām, pašvaldību vadītāji, viesi no citām pašvaldībām un nevalstiskajām organizācijām, kā arī politiķi no Igaunijas un Latvijas.

Konferences laikā vēlreiz atskatījāmies uz visām projektā notikušajām aktivitātēm, katrs partneris projektā paveikto prezentēja savādāk - cits vairāk, cits mazāk nopietni. Viesi varēja novērtēt paveikto gan krāšņās bildēs, gan iemantot mazas pārsteiguma dāvaniņas no tā, kas radīts projekta laikā, gan baudīt projekta dalībnieku gādātu cienastu.

Kopienu iniciatīvu fonda valdes priekšsēdētāja O. Veilande prezentēja projektā kopīgi veidoto Rokasgrāmatu, kurā daudzi dalībnieki varēja atrast savu ieguldījumu - bildi vai tekstu.

Dienas otrajā pusē notika darbs grupās. Tajās dalībnieki aktīvi izteica savas atziņas gan par šo konkrēto projektu, gan apkopoja viedokļus par pārrobežu projektu nepieciešamību vispār, plusiem un mīnusiem, izteica vēlmes un idejas nākotnes projektiem.

Visi klātesošie atzina projekta nozīmību un dalībnieki apliecināja gatavību piedalīties līdzīgos projektos arī turpmāk.  

004 011 013 020 022 048 052

29.08.2011. Projekta rokasgrāmata

Lejupielādēt

07.07.2011. Naukšēnos nosvinēti “SVĒTKI KOPĀ AR KAIMIŅIEM”

“Svētki kopā ar kaimiņiem” 2. jūlijā Naukšēnos tika svinēti kopā ar Helmes (Igaunija) pašvaldību.

Svētku diena bija veidota tā, lai tajā iesaistītos pēc iespējas vairāk iedzīvotāji ar dažādām interesēm. Bija aktivitātes, kas vairāk piesaistīja vīriešus, piemēram, makšķerēšanas sacensības, kas sākās rīta agrumā. No nomakšķerētā loma tika vārīta zupa, ar ko svētu dalībnieki vēlāk cienājās. Vīrus un puišus vēl pulcēja igauņu bezceļu auto paraugdemonstrējumi.

Sievietes piesaistīja dekupāžas un filcēšanas radošās darbnīcas. Darbojās Dzīvā skatuve, kur uzstāties tika aicināts ikviens, kam būtu ko citiem priekšā celt. Dienas gaitā uz Dzīvās skatuves stājās gan pašmāju dziedātāji, gan muzikanti no Helmes.
Bija iespēja ietērpties dažādu stilu un pagājušu gadsimtu apģērbos, grimmēties un nofotografēties zem riekstkoka, tūlīt arī saņemot foto par piemiņu no šīs dienas.

Naukšēnu jaunieši bija sarūpējuši un piedāvāja dažādas atrakcijas, piemēram, pastaigāt ar koka kājām, spēlēt spēles. Gan lieli, gan mazi svētku dalībnieki varēja paviesoties no igauņu atvestajā pārvietojamajā Planetārijā.

Bērni vizinājās ar elektomobiļiem, bet vislielāko sajūsmu izraisīja divas ūdens bumbas Rūjas upē - lai tiktu pie kūleņošanas piepūšamajā burbulī, bija jāizstāv pamatīgā rindā.

Darbojās svētku gadatirgus, kurā savus produktus, skaistumkopšanas līdzekļus, rokdarbus piedāvāja tirgotāji no Latvijas un Igaunijas. Bija ieradusies bufete no Igaunijas, “Rūjienas saldējums” cienāja svētku viesus ar atsvaidzinošiem saldējuma kokteiļiem, kam karstajā dienā bija liela piekrišana.

Stadionā savu prasmi parādīja futbolisti. Sacentās 3 komandas – Helmes futbolisti, Naukšēnu vīriešu komanda un Naukšēnu jauniešu komanda. Spraigās cīņās pārāki izrādījās Helmes sportisti.

Līdz vēlai pēcpusdienai svētku dalībniekiem bija iespēja vizināties ar plostu pa Rūju.
Mūzikas cienītāji pulcējās Naukšēnu muižā uz ģitārspēles meistarklasi. Dienas otrajā pusē igauņu draugi iepazinās Naukšēnu Cilvēkmuzeju un devās ekskursijā uz Ķoņu dzirnavām. Vakarā estrādē izskanēja plašs svētku koncerts, kurā piedalījās pašmāju un Igaunijas pašdarbnieki, tika sveikti sacensību uzvarētāji. Svētki noslēdzās ar kupli apmeklētu zaļumballi Naukšēnu muižas parkā.

“Svētki kopā ar kaimiņiem” notika Igaunijas Latvijas pārrobežu sadarbības projekta “Joprojām aktīvs” ietvaros.

kaimini01 kaimini02 kaimini03 kaimini04 kaimini05 kaimini06 kaimini07 kaimini08 kaimini09 kaimini1017.05.2011. Uzsācis darbu projekta „Joprojām aktīvs” forums

Maijā ir uzsākusi darbu projekta „Joprojām aktīvs” kopējā virtuālā platforma – forums, kurā projekta dalībnieki no  Naukšēniem (LV), Helmes (EST), Apes (LV) un Varstu (EST) var izveidot profilus un sazināties savā starpā.

Tikko ir noslēgušies semināri, kur 20 stundu apmācību programmā „Komunikācijas rīku lietošana pierobežas sadarbībai un virtuālā tīkla veidošana” ir apgūtas pirmās iemaņas datorzinībās. Nākamais solis ir iegūto zināšanu nostiprināšana, aktīvi komunicējot un apmainoties ar informāciju ne tikai ar saviem draugiem un paziņām Latvijā, bet arī ar jauniegūtajiem draugiem Igaunijā. 

Forums ir pieejams trīs valodās. Katrs tā lietotājs var izvēlēties savai komunikācijai vispiemērotāko. Ar tulkotāja palīdzību ir iespējams izlasīt to, ko raksta citās valodās un pat iesaistīties sarakstē. 

Pašlaik Forumā var apspriest un izteikties par tādām tēmām kā – brīvā laika pavadīšanas iespējas, rokdarbi, dārzkopība, gatavojam paši, meklēju biznesa partnerus, var ievietot interesantākās fotogrāfijas. Taču tā lietotāji var piedāvāt arī jaunas tēmas, kas būtu aktuālas un citiem interesantas. 

Visi tiek aicināti reģistrēties un kļūt par aktīviem lietotājiem.14.04.2011. Sākas projekta "Still active" semināru cikls "Kopējā sociālo, kultūras un pieredzes apmaiņas pasākumu plānošana"

No aprīļa līdz jūnijam Helmē (Igaunija) apmācību semināros par pārrobežu sadarbību kultūras un sociālā jomā tiksies projekta dalībnieki no Naukšēnu un Helmes pašvaldībām. Apmācību mērķis ir apzināt maksimāli daudz informācijas latviešiem par igauņiem un otrādi, kā arī sagatavot rokasgrāmatu, kas atspoguļotu iedzīvotāju pieredzi un iespējas pārrobežu sadarbībā sociālā un kultūras jomā.

Pirmajos semināros 7. un 8. aprīlī ar plašu un uzskatāmu informāciju par Helmes pašvaldību iepazīstināja Helmes pašvaldības vadītājs Tarmo Tamm, ar savu darbību iepazīstināja arī Helmes nevalstiskās organizācijas. Visas apmācības – semināru ciklu 80 stundu apjomā vada moderatore Astrīda Org. 

Pirmajos semināros viņa pielietoja interesantas iepazīšanās spēles jeb sociālos „ledlaužus”, piemēram, metodi, kā palīdzēt iegaumēt latviešiem igauņu vārdus un igauņiem latviešu. Stāsta apmācību dalībniece A. Auniņa-Linmeijere: „Katram uz lapas bija jāuzraksta un jāuzzīmē savs vārds un uzvārds, ja tam ir kāda nozīme vai tulkojums jebkurā valodā. Vārdu sakot, jāilustrē un uzskatāmi jāizstāsta par sevi tā, lai pārējiem būtu vieglāk atcerēties un asociatīvi uztvert cilvēka vārdu. Tikpat jautrs bija uzdevums par stereotipiem, kādi latviešiem ir par igauņiem un kādi igauņiem par mums. Izrādās, pierobežā klīst leģenda, ka latviešiem ir seši kāju pirksti un dunduri kož kā latvieši. Toties pilnīgi droši viņi zina vārdu „saldējums”, Latvijas balzāmu, konfektes „Gotiņa” un Laimas šokolādi, zina Siguldu un Jūrmalas SPA. Latviešiem visstiprākās atmiņas ir par braucieniem pēc desām padomju laikos, igauņi šo parādību neatminas un nav novērojuši, taču ierosina izveidot vēsturiskās vietas un veidot tūrisma maršrutu – „Desu ceļš”. Vēl latvieši atminas pepsikolu, apelsīnu košļenes, zina dzērienu Vana Tallin, Kalev šokolādi. Uzskata, ka igauņi ir patrioti, labsirdīgi un miermīlīgi. Tika uzsvērts arī tas, ka Igaunijā ir labi ceļi, neskatoties uz to, ka tikko bijām izbraukuši gandrīz pa bezceļu caur Unguriņiem un Lilli.

Otrajā dienā vairāk nācās pastrādāt ar galvu, jo atkal bija jāmeklē kopīgais un atšķirīgais Helmē un Naukšēnos. Viss, kas saistās ar sportu, dejām, dziesmām, teātri, kultūras pasākumiem, mākslu, pieminekļiem, muzejiem utt. Salīdzinājām, kas kuram ir, kādi kopīgi pasākumi notiek, kādus vēl varētu kopīgi rīkot. Labas idejas bija par kultūras dienām Helmē, kuru laikā latvieši varētu mācīties igauņu dziesmas, dejas, rokdarbus, pēc laika līdzvērtīgu pasākumu rīkot Naukšēnos un igauņi mācītos to pašu. Tāpat tika ierosināts rīkot kopīgus gadatirgus, koncertus un sporta pasākumus. Noslēgumā sadalījām pienākumus, kurš kuru aicinās uz tuvākajiem pasākumiem, kurš fotografēs, kurš pierakstīs, kurš sagaidīs un pavadīs sadarbības partnerus. Abas dienas pagāja jautrā gaisotnē, stipri piepūlējot smadzeņu krokas, jo projekta mērķauditorija ir cilvēki virs 40, līdz ar to sarunas notika krievu valodā, kura arī ir mazliet piemirsusies.”

helme_040_m helme_056_m helme_083_m

Pirmās apmācību dienas noslēdzās ar mācību braucienu uz slavenā karavadoņa Barkleja de Tolli mauzoleju un Helmes novadpētniecības muzeju.10.03.2011. Sadraudzēties ar datoru

Vairāk kā mēnesi, sākot no 7. februāra piecpadsmit Naukšēnu novada iedzīvotāji cītīgi devās uz Naukšēnu novada vidusskolas datorklasi, lai projekta EU 31464 “Joprojām aktīvs” ietvaros 20 stundu apmācību programmā „Komunikācijas rīku lietošana pierobežas sadarbībai un virtuālā tīkla veidošana” apgūtu pirmās iemaņas datorzinībās. Katrs dalībnieks uz nodarbībām nāca ar savu mērķi, kāpēc grib iemācīties lietot datoru - citiem labākas datoru lietošanas zināšanas nepieciešamas darbā, citi - lai iemācītos sazināties ar bērniem un mazbērniem ar interneta palīdzību, citi – lai iegūtu drosmi rīkoties ar datoru un tā dotajām iespējām. Lai nostiprinātu nodarbībās iegūtās zināšanas, daļa apmācību dalībnieki šajā laikā biežāk bija redzami arī pagasta bibliotēkā, sēžot pie datoriem un papildinot jau nodarbībās apgūto. Apmācību programmā tika apgūti pamatprincipi datorizēta teksta apstrādē, darbu saglabāšanā, atvēršanā, attēlu ievietošanā, tabulu veidošanā, e-pasta lietošanā, rēķinu apmaksā, komunikācijā tīmeklī. 

Paldies datorapmācības pasniedzējam Naukšēnu novada vidusskolas skolotājam Jānim Ločmelim, kurš vadīja nodarbības.

Tā kā šis ir pārrobežu projekts, martā paredzēta virtuālas platformas izveidošana, kurā projekta dalībnieki varēs izveidot savu profilu un sazināties ar citiem projekta dalībniekiem Helmē, Apē, Varstu.

Antra Krievāne,
projekta “Joprojām aktīvs” koordinatore Naukšēnos09.11.2010. Esam aktīvi projektā «Joprojām aktīvs»
Projekta «Joprojām aktīvs» darba komanda: Antra Krievāne, Liega Puķulauka, Aiga Stiere

No 14. jūnija Naukšēnu novada tiek īstenots Latvijas - Igaunijas pārrobežu sadarbības projekts «Joprojām aktīvs», kuru Naukšēnu novada pašvaldība organizē kopā ar biedrību «Ķoņu kalna dzīves skola» un sadarbības partneriem Apē un divās Igaunijas pašvaldībās – Helmē un Varstu. Projekta ietvaros veikts Sabiedriskā centra remonts Naukšēnu novada pašvaldības administrācijas ēkā un nu jau no 1.oktobra novada iedzīvotāji regulāri tiek aicināti līdzdarboties. Un tā 1.oktobrī novada aktīvisti apņēmības pilni kāpa busiņā, lai dotos uz Jērcēniem pie Jurija Ovsjanikova iepazīt smiltsērkšķu audzēšanas, pārstrādes un produktu gatavošanas noslēpumus. Pie viņa uzzinājām cik ļoti vērtīga ir smiltsērkšķu oga, kā pie tās tikt un kāpēc mums ikvienam būtu jāizdzer 150 ml šīs sulas dienā. Laikam nebija neviens, kas no saimniecības neaizbrauca ar smiltsērkšķu sulas pudeli maisiņā. Gandrīz visiem, kuri bija smiltsērkšķu dārzā prāta paliks lielgabala šāvieni, kuri atbaida putnus no plantācijas ražas novākšanas laikā.

Pēc tam devāmies tālāk uz zemnieku saimniecību «Ķempēni», kurā iepazināmies ar dažādo lauku tūrisma piedāvājumu. Mūs visus iepriecināja saimniecības senatnīgā aura, kuru dod jau vairāk kā pirms simts gadiem celtā muižas kalpu māja un tās ansamblī veiksmīgi iekļautas jaunās ēkas. Zemnieku saimniecība nenodarbojas tikai ar lauku tūrismu, bet izmantojot uz vietas, gan aitkopībā, gan dīķsaimniecībā saražotos produktus, liekot uz galda tūristiem un viesiem, realizē daļu saražotās produkcijas. Tā saimnieki ar pašu gatavotajām pusdienām vai svētku galdu, kurā neiztrūkstoši ir aitas gaļas un zivju ēdieni, daloties savā saimniekošanas pieredzē, ciemiņus saimniecībā uzņem jau gandrīz 20 gadus.

7.oktobris izraisīja vispārēju apvērsumu, jo piedāvātajā nodarbībā «Ziepju gatavošana mājas apstākļos» varēja piedalīties vien puse interesentu. Tas licis aizdomāties arī mums – projekta koordinatoriem un gribam Jums solīt, ka šāda nodarbība tiks organizēta vēl vienu reizi. Bet nu par ziepēm. Kultūras namā pulcējušies ziepju lējēji vispirms noklausījās nelielu stāstījumu par šo tik interesanto nodarbi un tad katram bija iespēja izmēģināt. Ziepes ar kanēļa, lavandas, maijpuķīšu aromātu priecēja vienus, citiem labāk patika spinātu un apelsīnu aromāti. Jauki, ka katrs centās par katru un rezultātā ikvienam dalībniekam tika no visām izgatavotām ziepēm pa gabaliņam. Turklāt, vairums dalībnieču iepirka materiālu, lai mājās apmācītu savējos un gatavotu vēl lielākus ziepju brīnumus.

Drīz klāt arī 14. oktobris un pagasta sabiedriskais centrs jau pilns rokdarbnieču, jo jāiemēģina roka filcēšanā. Visupirms izmēģinājām sauso filcēšanas tehniku – ar speciālu filcēšanai domātu adatiņu bakstot jēlvilnu vis visādos veidos, tika radīti skaisti ziedi, ko tālāk jau iespējams veidot par piespraudēm, brošiņām vai rotām. Nākamais solis – slapjā filcēšana. Te dalībnieces ziepju putās un ūdenī vēla, rullēja un mīcīja krāsaino vilnu līdz atkal radīja skaistus ziedus – rotājumus cepurēm, somām vai apģērbam. Jāatzīst, ka šī tehnika ir ļoti daudzveidīga, tāpēc šīs nodarbības notiks vēl 4 reizes – 21. un 28.oktobrī un 4. un 11.novembrī, kurās gatavosim cepures, šalles un somas.

Nākamā diena nav mierīgāka, jo 15.oktobrī busiņā atkal kāpj zināt un redzēt gribētāji, lai dotos uz Limbažu pusi. Mums pievienojas 9 projekta dalībnieki no Helmes. Pirmā pietura bija pie Diānas Caunītes Vidrižu pagastā, lai iepazītos ar slieku audzēšanu. Lai gan daudziem šie tārpiņi nepatīk, visi braucēji saejot mazajā kūtiņā, kurā tiek audzētas sliekas, tomēr izrādīja lielu interesi, ko tad viņas ēd, ko dara ziemā, un daļa pat paņēma līdzi pa mazai kastītei šos tārpiņus uz mājām, lai tie viņiem mājās ražotu vērtīgo biohumusu. No Diānas  uzzinājām, ka sliekas ir ar mieru apēst visu to, kas mums no ēdamgalda paliek pāri, vai līdz tam nenonāk – dažādu dārzeņu mizas, koku lapas, labprāt viņas ēd arī avīzes, plānākus koka dēlīšus un pat dabīga materiāla audumus. Uzņēmīgā D. Caunīte izrādīja arī pašas stādītos kazeņu un rudens aveņu laukus, dalījās pieredzē par šo ogu audzēšanu un realizāciju.

Zemnieku saimniecībā «Gundegas» no zinātnieka Andra Anša Špata daudz jauna un interesanta uzzinājām par dižbrūkleņu audzēšanu, ēdot pašā purvā šīs ķirša lieluma ogas. Saimniecībā redzējām, ka ne vienmēr ir vajadzīgas jaunas, modernas iekārtas, bet veiksmīgi pārtaisot un pielāgojot tās, piemēram: vecos sabiedriskās ēdināšanas lielos ledusskapjus pārtaisot par žāvējamiem skapjiem, varētu saražot garšīgus, vērtīgus produktus. Pagaršojām arī vietas ražotās sukādes ne tikai no jau zināmajām ogām – upenēm, dižbrūklenēm, cidonijām, ķirbjiem, bet arī no burkāniem, kuras mums ļoti garšoja, saimnieks teica, ka esot viens no pieprasītākajiem produktiem.

Par nākamajām šī projekta aktivitātēm sekojiet līdzi informācijai novada  mājas lapā un avīzītē «Cilvēkvēstis».

Projekta nodarbības tikko sākušās, bet jau pieņēmušas pilnus apgriezienus, tādēļ aicinām interesentus laicīgi pieteikt savu dalību tajās un nepieciešamības gadījumā arī atteikt, jo kā minējām, vēlmi piedalīties izteikuši daudzi.

Uz sadarbību!

Nodarbība "Ziepju gatavošana mājas apstākļos"

joprojam_aktivs_6

joprojam_aktivs_4

joprojam_aktivs_2

joprojam_aktivs_7

Pie Jurija Ovsjanikova iepazīstot smiltsērkšķu audzēšanu

joprojam_aktivs_1

joprojam_aktivs_8

joprojam_aktivs_9

joprojam_aktivs_12

Zemnieku saimniecībā "Ķempēni"

joprojam_aktivs_10

joprojam_aktivs_11


30.06.2010.

31.maijā Apes domē notika Igaunijas-Latvijas Pārrobežu sadarbības programmas projekta „Still active” („Joprojām aktīvs”) partnerības līguma parakstīšana.

Projekta vadošais partneris ir Kopienu iniciatīvu fonds (KIF), vēl projektā piedalās divas Latvijas pašvaldības – Naukšēnu novads un Apes novads; divas Igaunijas pašvaldības – Helme un Varstu, kā arī četras nevalstiskās organizācijas, pa vienai no katras iesaistītās pašvaldības teritorijas. No mūsu novada – biedrība „Ķoņu kalna dzīves skola”.

Projekts ilgs 15 mēnešus, tā mērķa grupa ir pieaugušie iedzīvotāji pirmspensijas vecumā, no 45 gadiem līdz ... kamēr vien esi aktīvs. Projektā paredzēts izveidot semināru un apmācību ciklu, kurā projekta dalībnieki varēs apgūt mūsdienu dzīvei nepieciešamas zināšanas un prasmes, piemēram, moderno komunikācijas līdzekļu lietošanu. Apmācību rīkošanai katrā pašvaldībā tiks izremontētas šim nolūkam piemērotas telpas. Projekta nobeigumā tiks rīkoti 2 plaši kultūras pasākumi Igaunijā un Latvijā, ko apmeklēs projekta dalībnieki no abām valstīm. Nākošā projekta aktivitāte jau 16. jūnijā – projekta uzsākšanas un Uzraudzības komitejas sanāksme Varstu, Igaunijā.

projekts_ape

projekts_ape1


30.06.2010.

Naukšēnu novada pašvaldība ir iesaistījusies Igaunijas-Latvijas Pārrobežu sadarbības programmas projektā „Still active” („Joprojām aktīvs”).

Projekta iniciators un vadošais partneris ir Kopienu iniciatīvu fonds (KIF), projektā piedalās divas Latvijas pašvaldības – Naukšēnu novads un Apes novads; divas Igaunijas pašvaldības – Helme un Varstu, kā arī četras nevalstiskās organizācijas, pa vienai no katras iesaistītās pašvaldības teritorijas. No mūsu novada – biedrība „Ķoņu kalna dzīves skola”.

Maija beigās Apes domē notika partnerības līguma parakstīšana, bet 16. jūnijā Varstu norisinājās projekta uzsākšanas sanāksme.

Projekts ilgs 15 mēnešus, tā mērķa grupa ir pieaugušie iedzīvotāji no 45 gadiem līdz ... kamēr vien esi aktīvs. Projektā paredzēts izveidot divus apmācību ciklus, kuros projekta dalībnieki varēs apgūt mūsdienu dzīvei nepieciešamas zināšanas un prasmes.

Tikšanās reizē Varstu projekta partneri diskusijā vienojās, ka pirmais apmācību cikls būs par mājražošanas iespējām, mājās ražotu produktu mārketingu, kā arī ar to saistītajām likumdošanas normām. Apmācību gaitā projekta dalībnieki iepazīsies ar labās prakses paraugiem mājražošanas jomā Latvijā un Igaunijā.

Otrais apmācību cikls būs saistīts ar IT prasmju apgūšanu. Interesenti, kuriem līdz šim nav bijusi iespēja apgūt elektronisko saziņas līdzekļu lietošanu, varēs mācīties rīkoties ar e-pastu, lasīt ziņas, meklēt informāciju internetā, apmaksāt rēķinus un citas noderīgas prasmes.

Apmācību rīkošanai katrā pašvaldībā tiks izremontētas šim nolūkam piemērotas telpas. 2011. gadā projekta ietvaros notiks divi plaši kultūras pasākumi Igaunijā un Latvijā, kuros piedalīsies partneru novadu pašdarbības kolektīvi. Pasākumus apmeklēs iedzīvotāji no visas partnerības teritorijas. Projekta nobeigumā tiks organizēta konference, kurā projekta dalībnieki izvērtēs projekta gaitā iegūto pieredzi, jaunās zināšanas un prasmes.

Pašlaik partneri strādā pie apmācību programmu izveides. Tās paredzēts uzsākt septembrī, tāpēc sekojiet informācijai.

Tikšanās Varstu

projekts_stiill_activ_varstu

projekts_stiill_activ_varstu1

Autors: Naukšēnu novada pašvaldības projektu vadītāja
Liega Puķulauka
Tālr. 64250956, 26335419
E-pasts: 
liega.pukulauka@naukseni.lv
Šodien: 31.10.2020.
V/d: Valts, Rinalds, Rinalda
x
x
Notikumi
x
x
© Naukšēnu novads 2020, tālrunis: +371 64268288, e-pasts: dome@naukseni.lv