x
eparaksts epakalpojumi epakalpojumi
epakalpojumi epakalpojumi
x

Par mums

Kas ir Naukšēnu Cilvēkmuzejs?

Vieta, kur stāstām stāstus par NAUKŠĒNU DISKO zemē dzimušajiem, ienākušajiem un palikušajiem. Te atklāsi sevī igauni, pats sevi iekļausi muzeja pamatkrājumā un uzzināsi savu augumu NAUKŠĒNU PIRKSTOS, bet svaru - NAUKŠĒNU KILOGRAMOS. Vieta domājošiem cilvēkiem, kuri nebaidās pasmieties par sevi, nav sarūsējuši, nav aizspriedumiem pilni.

Jau 1. jūlijā tiks atklāta Cilvēkmuzeja jaunā ekspozīcija Doktorātā un muižā tiks tiks atklāta izstāde par muižas vēsturi un dzimtas koku ekspozīcija.

Muzejs šobrīd ir izvietots divās vietās, kuras šķir 1 NAUKŠĒNU MIRKLIS (apm. 5 minūtes kājāmgājējam) vai 30 minūtes plostotājam. Pamatekspozīcija izvietota Naukšēnu Doktorāta 2.stāvā (ieeja no upes puses) - šeit ekskursija aizņems apmēram 30 minūtes. Doktorātā Tu uzzināsi kā NAUKŠĒNIETIS runā, dzied, klausās, domā un guļ. Muzeja DARBNĪCĀ varēsi aust četrrocīgi NAUKŠĒNIEŠA RUMPUCI un guļamistabā izģērbties (vai apģērbties) NAUKŠĒNIEŠA MODĒ. Kādu mūspuses suvenīru atradīsi muzeja suvenīru kioskā, bet Naukšēnos gatavotu VĪNU nogaršot un iegādāties vai papusdienot varēsi "MUZEJA KAFEJNĪCĀ".

Naukšēnu muižas un parka apmeklējums notiek gida pavadībā. Ekskursijas ilgums - apmēram 1 stunda 30 minūtes. Muižās kungu namā (Lauvu namā) apskatīsi lielo balles zāli, vestibilu, upes puses terasi un muzeja izstāžu telpas. Pārēja kungu nama daļa un citas ēkas apmeklētājiem nav pieejamas, jo muižas kompleksā izvietota Sociālās korekcijas iestāde "Naukšēni". Parkā apskatīsi centrālo daļu ap strūklaku, Siera torni un muižas klētī degustēsi Naukšēnu vietējo produkciju - kvasu, minerālūdeni, garšvielu eļļas.

Varbūt muižas astoņstūru Siernīcā Tu vēlēsies atlaisties šūpuļtīklos, iedomājoties, kā kādreiz te jutās knapsieriņi, bet, ja iegadās pilnmēness un vēl dažu apstākļu sakritība, meitas var izlaist kādu loku uz lizes un piestas, bet puiši – doties spīganu medībās. Ja būsi vēlāk saguris, atliek uz laipas gaidīt motorplostu «Ruhjas Donalds» un piesargāties, lai no kājām nenogāž Rūjas bebrs Urmass. Plosts Tevi aizvedīs atpakaļ līdz Naukšēnu Doktorātam.

2010.gada akcijā «Apceļosim Latvijas pilis» Naukšēnu muiža ir ieguvusi labākā Latvijas piļu stāstnieka nosaukumu.

Darba laiks:
1. maijs – 1. oktobris: svētdien, pirmdien - slēgts. O; T; C; Pt; S: 9 -17.
2. oktobris – 30. aprīlis Sv; S; P – brīvs; O; T; C; Pt; – 9-17.

Lūdzam iepriekš pieteikt savu ierašanos pa tālr. 26452037 (Diāna).

Biļešu cenas: (no 2012.gada 19.maija jaunas ieejas biļešu cenas)
  • Lielā biļete: muižas ekspozīcija, degustācija, pamatekspozīcijas Doktorātā apskate - Ls 1,60;
  • Mazā biļete: tikai muižas vai Doktorāta apskate kopā ar degustāciju - Ls 1,20.
  • Lielā skolēna un pensionāra biļete: muižas ekspozīcija, degustācija, pamatekspozīcijas Doktorātā apskate - Ls 1,20;
  • Mazā skolēna un pensionāra biļete: tikai muiža vai doktorāts un degustācija - Ls 1.
  • Gida pakalpojumi: grupai līdz 20 cilvēkiem - Ls 5, vairāk par 20 cilvēkiem - grupa tiek sadalīta 2 daļās un strādā 2 gidi - samaksa katram gidam Ls 5.

Muzeja bezmaksas apmeklējums SKII "Naukšēni" audzēkņiem un darbiniekiem, Naukšēnu novada vidusskolas audzēkņiem, specializēto un speciālo internātskolu audzēkņiem, muzeja sarīkojumu apmeklētājiem pasākuma laikā, pašvaldības un SKII "Naukšēni" viesiem, citu muzeju darbiniekiem.

Kā nokļūt Cilvēkmuzejā?
Pa, ceļu, pa gaisu, pa ūdeni. Atgriezties sapņos, kuri šeit nogatavojās gada laikā un piepildās. 152 km no Rīgas pa Rīgas - Valmieras (A3) - Rūjienas (A17) šoseju. Rūjienā jāgriežas pa labi Naukšēnu (A22) virzienā, pēc 5 km, pārbraucot Rūjas upi, griežamies pa kreisi un pēc mirkļa kreisajā pusē redzam sarkanbrūno Doktorāta ēku. Stāvlaukums ielas labajā pusē.

Gaidām ciemos!


Ko redzēt mūspusē

1. Ķoņu dzirnavas
Braucot pa Ķoņu kalnainajiem ceļiem, vienubrīd šķiet - skatam nupat pavērusies aina no Kārļa Skalbes pasakas par kaķīti un viņa dzirnavām. Taču tās ir Ķoņu dzirnavas, kas jau pāris gadsimtu atrodas Rūjas upes krastos un kurās joprojām čakli šeptējas malēji, griežas dzirnakmens, put miltu maisi. Tur viesus gulda zem aitas vilnas segām un tādas var arī iegādāt līdzņemšanai.
Tālrunis 26424567, www.konudzirnavas.lv

2. Naukšēnu muiža un Cilvēkmuzejs
Lai Jūs nebaida uzraksts «Nepiederošām personām iestādes teritorijā uzturēties aizliegts», kurš neuzkrītoši piestiprināts pie muižas vārtu staba - barona fon Grotes gars un Naukšēnu Cilvēkmuzejs Tevi laipni uzņems muižā un vēl pāris dienas vēlāk Tev liksies, ka tepat aiz loga burbuļo parka strūklaka, kaut kur otrā stāva guļamistabās istabmeita sakārto gultas zīda pārklāju, bet stallī nemierīgi dīžājas barona zirgi. Siera torņa otrajā stāvā vari atlaisties šūpuļtīklos, iedomājoties, kā kādreiz te jutās knapsieriņi, atrast Muļķi sevī,  bet, ja iegadās pilnmēness un vēl dažu apstākļu sakritība, meitas var izlaist kādu loku uz lizes un piestas, bet puiši – doties spīganu medībās. Pēc šim nodarbēm – eļļas un minerālūdens terapija. Savu apmeklējumu piesaki iepriekš.

3. Plosts «Ruhjas Donalds»
Pa Rūjas upi starp Naukšēniem un Rūjienu gatavi plostot motorplosti «Ruhjas Donalds» un «Ašais Tomass». Uz Donalda spēj sasēst 20 braukt gribētāju un vieta atradīsies arī grillam, un, ja saspiedīsieties, arī galdam ar uzkodām. Līdz Rūjienai un atpakaļ tas sanāks stundas trīs ar bebru dzīves un piļu vērošanu, izkāpšanu Rūjienas vai Kābeles pilskalnos.
Tālrunis 29431081, 64268194, naras@naukseni.lv, www.naras.naukseni.lv

4. Jēču dabas taka
Takā redzēsi virkni unikālu dabas un kultūrvēsturisku veidojumu – Jēču bļodakmeni, Pugu akmeņu krāvumus, Kraujiņu milzakmeni un arī reģionam tipiskus pļavu, mežu un purvu biotopus. Var būt vajadzīgi gumijas zābaki. Sarkanais marķējums (Jēči-Pugas-Grantiņi) – 7 km (3 stundas). Zilais marķējums (Jēči-Pugas) – 2 km (1 stunda). Aplis pa sarkano un zilo marķējumu (Jēči-Pugas–Jēči) – 7 km (3 stundas). Taka ir bezmaksas, bet tematiskas ekskursijas gida pavadībā, jāpiesaka iepriekš.
Tālrunis: 26527214; 26597843;  ozolsdainis@hotmail.com
Sadaļa atjaunota: Ceturtdiena, 2012. gada 18. oktobris
Šodien: 30.01.2015.
V/d: Tīna, Valentīna, Pārsla
x
x
Notikumi
x
© Naukšēnu novads 2015, tālrunis: +371 64268288, e-pasts: dome@naukseni.lv